FONDY - DOTÁCIE

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadloPonúkame Vám zoznam a aktuálnu ponuku fondov a dotácii v Slovenskej Republiky. Informácie a materiály sú čerpané z oficiálnych stránok ministerstiev Slovenskej Republiky.

Odkazy na dokumenty potrebné k jednotlivým žiadostiam sú taktiež priamo zo zdroja a to oficiálnych stránok a publikácii stránok. Zdroj bude vždy uvedený.

Tepelné čerpadlo

Hľadáte rôzne riešenia ako šetriť na energiách? Tepelné čerpadlo dokáže ročne ušetriť približne polovicu sumu, ktorú by ste investovali do vykurovania za pomoci plynu. Tepelné čerpadlo je pomerná drahá investícia, no investícia do tohto zariadenia sa Vám v priebehu vráti niekoľko krát.

Tepelné čerpadlo je vlastne zariadenia, ktoré dokáže odberať teplo z okolitého prostredia a prevádzať ho na tepelnú energiu, ktorá sa dá využiť, či už na vykurovanie obytných priestorov, ohrievanie vody, či bazénu.


Typy tepelných čerpadiel

Typy tepelných čerpadiel sa odvodzujú od toho, z akého zdroja teplo odoberajú a akému médiu ho odovzdajú. Pre porovnanie treba pripomenúť, že tepelné čerpadlá fungujú na rovnakom princípe ako chladničky, len v opačnom poradí a teda, že získanú energiu premieňajú na teplo. Konkrétnejšie ich rozdeľujeme nasledovne:

Tepelné čerpadlo zem, voda

Tepelné čerpadlo vzduch, voda

Tepelné čerpadlo voda, voda

Tepelné čerpadlo vzduch, vzduch

Ako kupovať tepelné čerpadlo?

V prvom rade odporúčame si vybrať tepelné čerpadlo podľa základného kritéria a teda tzv. topného faktoru. Tie modernejšie majú topný faktor vysoký, ktorý vyrába veľké množstvo energie v porovnaní s množstvom spotrebovanej energie. Efektívne čerpadlo by malo mať hodnotu aspoň 3 a viac topného faktoru.

Načo si dávať pozor a čo treba vedieť?

Vhodné riešenie ako zvoliť správnu variantu tepelného čerpadla pre Vás, Vám určite pomôže správny odborník, ktorý má v tomto obore nejakú tú prax a skúsenosť. Inštalácia tepelného čerpadla by určite mala prebiehať počas teplejších dní, ideálne počas leta, keď je možné odstaviť doterajší vykurovací systém, ktorý používate.

Aktuálne dotácie a fondy

Zaujímavé linky:

TOPlist TOPlist