
Slnečné kolektory
Ponúkame Vám zoznam a aktuálnu ponuku fondov a dotácii v Slovenskej Republiky. Informácie a materiály sú čerpané z oficiálnych stránok ministerstiev Slovenskej Republiky.
Odkazy na dokumenty potrebné k jednotlivým žiadostiam sú taktiež priamo zo zdroja a to oficiálnych stránok a publikácii stránok. Zdroj bude vždy uvedený.
Solárna energia dneška
Slnečné kolektory
Slnečné žiarenie dodáva ľudskému organizmu každý deň potrebnú energiu, no môže Vám dodávať aj potrebnú energiu pre Váš dom. Práve slnečné kolektory Vám prevedú slnečné žiarenie na energiu, ktorú Váš dom využije, vďaka čomu ročne ušetríte tisíce eur.
Ako fungujú slnečné kolektory?
Slnečná energia, ktorá dopadne na kolektor sa vďaka vstavanému „absorbéru“ mení na teplo. Akumulovaná energia sa transformuje pomocou spojovacieho potrubia, ktoré získanú energie prenesú až k zásobníku na využitie tepelnej energie. Celý solárny systém obsahuje ešte elektronickú reguláciu, expanznú nádobu, obehové čerpadlo a mnoho ďalších armatúr, ktoré sú potrené pre správny chod solárneho kolektoru.Aké poznáme druhy slnečných kolektorov?
Podľa konštrukčného vyhotovenia delíme slnečné kolektory nasledovne:- Ploché kolektory , ktoré sa najčastejšie využívajú na vyhrievanie vody v obytných priestoroch. Tento typ kolektoru je v tvare plochej dosky, uložený pod ochranným sklom. Výhodou plochých kolektorov je ich dlhá životnosť a vyššia výkonnosť počas slnečných dní.
- Trubicové kolektory sa delia do dvoch skupín a to na kolektory s priamym prúdením a kolektory pracujúce na princípe tepelnej trubice. Pre správnu funkčnosť tohto typu kolektora je nutné daný kolektor nakloniť na sklon viac ako 30°. Ich výhodou je správna, rovnomerná účinnosť, odolnosť voči prehriatu, či pomerne dobrá odolnosť voči vetru. Avšak počas zimných mesiacov je v prípade silných mrazov riziko poškodenia trubíc.
- Vákuové kolektory sa využívajú predovšetkým v oblastiach s nižšou slnečnou aktivitou. Montuje sa buď vo forme plochého vákuového kolektora, prípadne vo forme sady trubíc.