FONDY - DOTÁCIE

PeletkyPonúkame Vám zoznam a aktuálnu ponuku fondov a dotácii v Slovenskej Republiky. Informácie a materiály sú čerpané z oficiálnych stránok ministerstiev Slovenskej Republiky.

Odkazy na dokumenty potrebné k jednotlivým žiadostiam sú taktiež priamo zo zdroja a to oficiálnych stránok a publikácii stránok. Zdroj bude vždy uvedený.

Peletky

Hľadáte náhradu nákladných a neekologických palív? V tom prípade by ste mali vedieť, že dnes je možné efektívne a pomerne lacno nahrádzať rôzne fosílne palivá tzv. peletkami. Peletky sa využívajú práve ako náhrada drahých fosílnych palív v kotloch, domácich pieckach a krboch.

Peletky sa vyrábajú väčšinou z drevených pilín. Dnes začínajú peletky výrazné zažívajú rozmach predovšetkým v krajinách západného sveta, kde sa ešte donedávna získavali iba ako vedľajší produkt drevospracujúceho priemyslu. Veľkou výhodou peletiek sú nízke náklady na výrobu, vysoká hustota materiálu a pomerne nízka hodnota vlhkosti. Práve vďaka týmto dvom vlastnostiam sú peletky veľmi dobre horľavé. Okrem toho vďaka ich pravidelnému tvaru je ich skladovanie veľmi jednoduché. Práve preto sú v hojnom počte používané v automatických kotloch, ktoré umožňuje ich správne dávkovanie.

Ako prebieha ich výroba?

Ako sme spomínali peletky sú získavané z drevených pilín, konkrétne stláčaním pod vysokým tlakom. Na ich výrobu sa však v súčasnosti používa aj drevený odpad, či dokonca čisté drevo (predovšetkým vo fabrikách, ktoré sa majoritne venujú výrobe peletiek). Celá výroba prebieha v špeciálnom lise, ktorý prvotne danú zmes vysuší na požadovanú úroveň vlhkosti a v zapätí celá zmes prechádza cez otvory (vo vopred danej veľkosti). Práve vďaka tomuto procesu peletky neobsahujú viac ako 10% vody.

Efektívnosť peletiek

Výhrevnosť peletiek sa pohybuje na úrovni 19 MJ/kg, čo je viac než u všetkých používaných fosílnych palív okrem čierneho uhlia, ktoré má ešte o čosi väčšiu výhrevnosť. Avšak oproti čiernemu uhliu majú peletky omnoho menší podiel popola na celkovú hmotu materiálu, približne 1%, pre porovnanie čierne uhlie cca 30%. Okrem toho však veľkou výhodou peletiek je ich ekologickosť. V porovnaní so všetkými fosílnymi palivami na vyhrievanie, peletky neprodukujú takmer žiadne emisie. Aj práve najmodernejším kotlom sa z peletiek stávajú jedny z najekologickejších a zároveň najefektívnejších palív.

Aktuálne dotácie a fondy

Čo je základpri peletkách ?

V prvom rade je samozrejme potrebné mať správne izolovaný, či zateplený dom, vďaka čomu sa výrazne znížia straty tepla z celého domového objektu.

Správne postavený dom by mal byť tvorený z kvalitných materiálov.

Povinnosťou je samozrejme správna izolácia, vhodná strecha, či prípadne ešte lepšie aj dodatočné zateplenie objektu.

Práve vďaka tomu môžete ušetriť viac ako tretinu tepla, ktorá by sa Vám inak za iných okolností stratila.

Samozrejmosťou je správny výber okien s vhodnými parametrami.

TOPlist TOPlist