Plánujete stavať rodinný dom, no stále neviete akú firmu, či materiál zvoliť, z ktorého bude Váš príbytok postavený? Počuli, či prípadne čítali ste už o tzv. nízkoenergetických domoch? Ak nie, tak tento článok Vás určite o nich niečo naučí.
Čo sú to vlastne nízkoenergetické domy?
Nízkoenergetické domy sú vlastne stavby, ktoré majú podstatne nižšiu spotrebu energií ako bežné domy, ktoré tvoria panorámu takmer všetkých dedín, či prímestských častí. Väčšinou spotreba energii v porovnaní s novostavbami predstavuje hodnotu približne o 50% menej a v porovnaní so staršími domami až cca o 70-80%. Hlavnou výhodou, ktorá Vás bude určite zaujímať je šetrenie nákladov na vykurovanie domových priestorov. Okrem toho však ročne peňaženku v porovnaní s klasickými domami nezaťažíte až tak na prevádzkových nákladoch.
Čo všetko musí spĺňať Váš dom, aby bol z neho „správny“ nízkoenergetický dom?
Správny nízkoenergetické dom musí byť predovšetkým správne orientovaný na svetové strany, vďaka čomu dosiahne správnu absorpciu energie z prostredia. Nízkoenergetické dom totižto na rozdiel od klasických domov využíva na získavanie energie rôzne zariadenia ako slnečné panely, tepelné čerpadla a podobne.
Z čoho sa vlastne stavajú nízkoenergetické domy?
Klasické domy sa stavajú najčastejšie z tehál, teda predovšetkým v Európskych krajinách. Nízkoenergetické domy u nás stavebné spoločnosti stavajú bežne, či už z dreva alebo z betónu, no poznáme aj nízkoenergetické domy, ktoré sú tvorené aj z pálenej tehly, či rôznych obnoviteľných zdrojov. Najpoužívanejším materiálom je však bez pochyby drevo. Ich výhodu je pomerne dobrá pevnosť a stabilita, rýchlosť výstavby, tepelná a zvuková izolácia. Okrem toho však ich výhodou je aj priaznivá cena. U nás menej využívané betónové nízkoenergetické domy sú taktiež vhodným riešením, podobne ako ich konkurenti z dreva, sú pomerne rýchlo vystavané, taktiež ich cena je pomerne nízka.