FONDY - DOTÁCIE

Lacné kúreniePonúkame Vám zoznam a aktuálnu ponuku fondov a dotácii v Slovenskej Republiky. Informácie a materiály sú čerpané z oficiálnych stránok ministerstiev Slovenskej Republiky.

Odkazy na dokumenty potrebné k jednotlivým žiadostiam sú taktiež priamo zo zdroja a to oficiálnych stránok a publikácii stránok. Zdroj bude vždy uvedený.

Lacné kúrenie

V dnešnej dobe je bežné, že si ľudia potrpia na nejaký ten štandard. Patrí sem samozrejme aj vykurovanie obytných priestorov počas chladných dní v roku. Ako však vykurovať priestory tak, aby mali tú správnu teplotu a zároveň ako čo najviac ušetriť na kúrení?

Kúrenie plynom

V tomto prípade by ste v prvom rade mali poradiť s technikom, prípadne človekom, ktorý sa v tomto obore pohybuje nejaký ten čas a následne zvoliť správny výber plynového kotla. V dnešnej dobe ľudia preferujú predovšetkým kondenzačné topenie, ktoré sú niekoľko krát účinnejšie ako tie klasické. Ich výmenou dosiahnete približne 30% zníženie energie na vykurovanie. No napriek tomu, či už zvolíte klasický, prípadne kondenzačný mali by ste určite dávať pozor aj na správnu a pravidelnú údržbu, ktorá Vám vie okrem úspory paliva zabezpečiť aj bezpečný chod kotlu.

Vykurovanie elektrinou

Najideálnejším spôsobom vykurovania elektrinou je inštalácia priamotopov, prípadne elektrických kumulačných kamenov. V dnešnej dobe však zákazníci preferujú vytápanie topnými rohožami alebo kabelami, ktoré rovnomerne v obytnom priestore rozložia teplotu. Ich výhodou je spoľahlivá regulácia, ktorá vykurovanie zapína, či vypína v prípade potreby.

Vykurovanie tuhými palivami

Tento spôsob vykurovania sa používa, či už v krboch, prípadne špeciálnych kotloch. Najbežnejšie používanými pevnými palivami sú čierne uhlie, hnedé uhlie, či drevo. Ich nevýhodou je však potrebné skladovacie miesta pre materiál, či pomerne vysoká emisia. Ak už sa rozhodnete pre tento typ vykurovanie určite zvoľte výber väčšieho kotla, ktoré majú spravidla vyšší výkon. Veľmi vhodným pevným palivom sú aj tzv. peletky, ktoré sú však na rozdiel od spomínaných materiálov ekologické a zároveň aj efektívne.

Aktuálne dotácie a fondy

Čo je základ?

V prvom rade je samozrejme potrebné mať správne izolovaný, či zateplený dom, vďaka čomu sa výrazne znížia straty tepla z celého domového objektu. Správne postavený dom by mal byť tvorený z kvalitných materiálov. Povinnosťou je samozrejme správna izolácia, vhodná strecha, či prípadne ešte lepšie aj dodatočné zateplenie objektu. Práve vďaka tomu môžete ušetriť viac ako tretinu tepla, ktorá by sa Vám inak za iných okolností stratila. Samozrejmosťou je správny výber okien s vhodnými parametrami.

Ďalším výrazným bodom ako mať lacné kúrenie je výber správnej metódy vykurovania pre Váš dom.

TOPlist TOPlist