FONDY - DOTÁCIE

Kotly na biomasuPonúkame Vám zoznam a aktuálnu ponuku fondov a dotácii v Slovenskej Republiky. Informácie a materiály sú čerpané z oficiálnych stránok ministerstiev Slovenskej Republiky.

Odkazy na dokumenty potrebné k jednotlivým žiadostiam sú taktiež priamo zo zdroja a to oficiálnych stránok a publikácii stránok. Zdroj bude vždy uvedený.

Kotly na biomasu

Kotly na biomasu sa stávajú čoraz populárnejšie. Vďaka nízkym nákladom a vysokej ekologickosti biomás, sú kotly na biomasu čoraz viac vyhľadávanejšie. Kotly na biomasu fungujú na princípe spaľovania peliet, drevnej štiepky, či kusov dreva. Celý spaľovací proces riadi centrálna riadiaca jednotka. Biomasa kotle sú teda plnoautomatizované zariadenia, ktoré v prípade požiadavky na teplo, automaticky dopravuje a zapaľuje palivo v kotly. Vďaka elektronickej regulácií tepla, zariadenie presne prispôsobí výkon, čím značne zníži náklady na kúrenie, počas teplejších, zimných dní. Samotné zariadenia okrem toho disponujú niekoľkými časovými funkciami, vďaka ktorým je možné nastaviť napríklad v lete len samotné ohrievanie vody. Použitý materiál sa odsáva ventilátorom s elektronickou reguláciou otáčok.

Aké poznáme druhy kotlov na biomasy?

Momentálne je možné dostať na trhu dva druhy kotlov na biomasy, ktoré spaľujú biomasu z dreva.

Prvý druh spaľuje drevené peletky, či iný „odpad“ z dreva, druhý zas klasické kusové drevo, konkrétne drevené polená o dĺžke až jedného metra. Najefektívnejšie šetrenie energie dosiahnete pri čo najnižšej percentuálnej hodnote vlhkosti, vďaka čomu sa drevo rýchlejšie zapáli a samozrejme aj lepšie využije. Ideálne by vlhkosť dreva mala byť na úrovni cca 20-30%.

Ďalším druhom týchto kotlov, sú kotly na biomasy spaľujúce peletky. Peletky sú vlastne valcovité kúsky dreva, ktoré sa dnes už špeciálne vyrábajú práve z účelom spaľovania. Ich výhodou je veľmi nízka vlhkosť, cca pod úrovňou 10%, vďaka čomu dosiahnete takmer najefektívnejšie využitie paliva zo všetkých druhov palív. Kotly na biomasy spaľujúce peletky sú okrem obrovskej efektívnosti aj najviac ekologické palivo, ktoré je u nás dostať. Na viac ďalšou výhodou tohto typu kotlov je aj jednoduché skladovanie, ktoré tento typ paliva ponúka.

Aktuálne dotácie a fondy

TOPlist TOPlist